Disciplinirati dijete

Autor: Administrator , 30. 11. 2018.

Svima nama koji odgajamo djecu… u domu, u školi, na treningu, na dvorištu, u prirodi, na ulici...

„Iako je riječ „disciplina“ u mnogim umovima povezana s redom, pravilima i kaznama, ona zapravo potječe od latinske riječi za „poučavanje“. Svako dijete je drugačije, jednako kao i svaka obitelj i svaka situacija, no, postoje univerzalna pravila koja vrijede za sve i u svakom trenutku.

Uskraćivanje roditeljske ljubavi ugrožava djetetovo samopoštovanje. Djetetu je važno dati do znanja da ga i dalje volite iako ne odobravate njegov način ponašanja. Najdjelotvornija disciplina nije ni nepopustljivo stroga ni previše popustljiva. Disciplina koja se oslanja isključivo na roditeljska pravila umjesto na poticanje razvoja samokontrole, čini dijete potpuno pokornima roditeljima no jednako tako i neobuzdanima kada se nađe podalje od roditeljskog ili bilo kojeg drugog autoriteta. Popustljivi roditelji odgojit će sebičnu, nepristojnu, neobzirnu, svadljivu i djecu koja teško pristaju na suradnju. To ne znači da različiti stilovi discipliniranja nisu prihvatljivi. Neki roditelji jednostavno su opušteniji, drugi su stroži. To je posve u redu, dok god se ni jedno ni drugo ne približava krajnostima.

Djeci su potrebne granice. Sama često ne mogu kontrolirati sebe te se počinju plašiti gubitka kontrole. Granice koje su postavili roditelji i na čije ga poštovanje potiču s ljubavlju, pružaju djeci oslonac uz koji se osjećaju sigurnim i zaštićenim dok istražuju i rastu. O vašim prioritetima ovisi koje ćete granice postaviti. Postavite pravilo od kojeg nećete odustajati i ograničite broj pravila. Dosljednost je vrlo važna. Ako je danas zabranjeno, a sutra dopušteno stavljati cipele na kauč, jedina pouka koju je dijete prihvatilo je da je svijet zbrkan i da pravila nisu važna. Propustite li biti dosljedni, izgubit ćete uvjerljivost. Također je iznimno važno pobrinuti se da se pravilo doista poštuje, odnosno uvjeriti se da je dijete nešto zbilja prestalo činiti. Nije dovoljno podignuti pogled s knjige tek toliko da promrmljate „ne“. Kada prvo upozorenje ne dopre do djeteta, prijeđite s riječi na djela.

Ispravljanje i nagrada mnogo su djelotvorniji nego kazna. Umjesto da kaznite loše ponašanje, opazite kada se dijete lijepo ponaša. Pozitivno potvrđivanje, nagrade i pohvala dobrog ponašanja, daju mnogo bolje rezultate. Drugi djelotvorni pristup kojim ćete dijete poučiti činjenici da postupci imaju svoje posljedice jest da vam dijete pomogne ispraviti posljedice – obrisati proliveno mlijeko.

Gnjev pobuđuje gnjev. Prepustite li se izljevu gnjeva i dijete će vjerojatno slijediti vaš primjer. Ako je potrebno, odvojite nekoliko trenutaka da se smirite prije nego se obratite djetetu. Vrlo je važno djetetu smireno objasniti zašto nešto što je napravilo nije u redu i poučiti ga zašto nije u redu, iako vam se čini da objašnjenje do njega ne dopire.

I na kraju, nitko nije savršen i ni od kog se ne smije očekivati da to bude - ni od djeteta u svome ponašanju ni od roditelja u discipliniranju djeteta. „

"U ljubavi je čak devet deset."

vijetnamska poslovica