POSJET GRADSKOJ UPRAVI I UPOZNAVANJE PROŠLOSTI GRADA LABINA

Autor: Sanja Škopac, 4. 10. 2017.

PROJEKT LABIN I LABINŠĆINA Z NAŠEGA BARKONA

Učenici 2.a, 2.b i 2. PŠ Rabac

POSJET GRADSKOJ UPRAVI I UPOZNAVANJE PROŠLOSTI GRADA LABINA

Danas, 04.10.2017. u okviru našeg projekta Labin i Labinšćina z našega barkona te povodom Dječjeg tjedna, posjetili smo Stari grad s ciljem upoznavanja Gradske uprave i prošlosti grada Labina.

Praćeni prvim zrakama sunca uputili smo se pješice prema Starom gradu. Naše prvo odredište bila je Gradska uprava gdje su nas dočekali ljubazni djelatnici gradske vlasti. Oni su učenike upoznali s određenim prostorijama zgrade koje građani najviše posjećuju te pojedinim upravnim odjelima. U Upravnom odjelu za poslove Gradonačelnika i Gradskog vijeća, u kojem radi pročelnica Jasmina Milanović Ružić i njezini suradnici pokazali su učenicima grb i zastavu grada, upoznali su učenike kada se slavi Dan grada te koji je zaštitnik grada. Kratko su prezentirali kulturno–gospodarske djelatnosti grada.

U Matičnom uredu voditeljica Vesna Gobo i njezine suradnice upoznale su učenike s izradom rodnog lista i domovnice. Pozornost su  im privukle stare matične knjige. U njima se nalazi popis rođenih, umrlih i vjenčanih na području grada Labina iz prošlog stoljeća, kada je Labin bio pod vlašću Italije. Stvari oko Upravnog odjela za proračun, financije i društvene djelatnosti (obrazovanje, kulturu i sport) otkrile su pročelnica Marija Kadoić Balaško i Viša savjetnica za kulturu, informiranje i odnose s javnošću Loredana Ružić Brezac.

Ipak, najinteresantnije prostorije u zgradi bile su Ured Gradonačelnika, Mala vijećnica i Gradska vijećnica. U uredu Gradonačelnika smo prvo razgovarali s njegovom tajnicom Vesnom Blažina Hatić koja nam se predstavila, objasnila nam njezinu ulogu te nas kao i ostale posjetitelje najavila Gradonačelniku i uvela u njegov ured. Svi su djelatnici Gradske uprave otvoreno i s puno razumijevanja pristupali učenicima te strpljivo odgovarali na njihova pitanja. U Gradskoj vijećnici su Gradonačelnik Valter Glavičić i njegova zamjenica Federika Mohorović održali prezentaciju koja nam je dočarala kako funkcionira gradska vlast. Učenici su shvatili ulogu gradonačelnika u upravljanju gradom. Zatim su imali simuliranu sjednicu Gradskog vijeća na kojoj su glumili gradske vijećnike i postavljali pitanja Gradonačelniku. Iznenadili su ga ozbiljnošću i atraktivnim pitanjima koja su mu postavljali. Gradonačelnik je morao odgovoriti na sljedeća pitanja: kada će se u Rapcu i Marini izgraditi vodeni park, kada će dio Gondulići dobiti uličnu rasvjetu, kada će pojedini dijelovi grada dobiti dječje parkove itd. Bili smo oduševljeni prijemom i cijelom organizacijom Gradske uprave.

Neizmjerno smo zahvalni Gradonačelniku te svim njegovim pomoćnicima što su nam otvorili svoja vrata i omogućili nam realizaciju projekta i dali nam temelje građanskog odgoja  vezanog uz funkcioniranje Gradske  uprave. Oni su učinili Dječji tjedan posebnim i drugačijim! Vidjeli smo i osjetili da im je stalo da i dalje grad Labin bude prijatelj djece!

Nakon druženja s Gradonačelnikom pred zgradom općine dočekala nas je gospođa Antonija Fonović, mama naše učenice Marie Lucie, koja je turistički vodič. Stručnim vođenjem povela je učenike u obilazak Starog grada. U šetnji gradom zaustavljali smo se na istaknutim mjestima po kojima je Labin poznat: Gradska loža, Vrata sv. Flora, Circolo, Župna crkva, Fortica, Narodni muzej grada Labina, rodna kuća Matije Vlačića...Naša vodičkinja nas je vratila u prošlost grada Labina pričajući nam priče o važnim i zanimljivim događajima te načinu života ljudi koji se bitno razlikovao od današnjeg suvremenog načina života.

Zahvaljujemo mami Antoniji na uloženom trudu!

Nakon što smo mnogo toga vidjeli, čuli i naučili, malo smo se umorili i ogladnijeli. Zato smo se uputili u Restoran Kvarner gdje nas je dočekalo ljubazno osoblje na čelu s Gabrijelom i Josipom Gobo. U lijepom i ugodnom ambijentu jeli smo „domoću maneštru“ i „blenci“,tradicionalna jela koja upoznajemo u okviru našeg projekta.

Zahvaljujemo se vlasnicima i osoblju Kvarnera na susretljivosti, ljubaznosti i profesionalnosti.

Bogatiji za još jedno novo iskustvo, siti, sretni i zadovoljni vratili smo se u školu. Naš projekt se nastavlja i nestrpljivo čekamo neke nove spoznaje, susrete i događaje.

Učiteljice:

Nagua Giurici