Terenska nastava prvašića - otok Cres

Autor: Sanja Škopac, 30. 5. 2017.

U četvrtak, 25.svibnja 2017. u 9 sati „ekspedicija“ prvih razreda uputila se brodom Klinica prema Cresu. Nakon kišovite i vjetrovite noći, uz burin, krenuli smo kao pravi „Pirati sa Kariba'', drvenim brodom po našem divnom Jadranskom moru. Bio je to pravi izazov za nas. Divili smo se predivnoj obali Rapca, njegovim plažama, hotelima, prirodi, uvalama i biljnom svijetu zimzelene šume.

Kako stiže ljeto i turizam mogli smo vidjeti, čuti, osjetiti i omirisati. Naši prijatelji cijelim putem bili su galebovi, a nadasve dobro pripremljena i kostimirana ekipa mornara na čelu sa kapetanom Đanijem.

Polako smo napuštali akvatorij Rapca i divili se veličini novog kopna koje se pružalo pred nama. Vrijeme smo kratili pričom i pjesmom uz harmoniku gospodina Damjanića. U 10:30 približili smo se obali Cresa, ugledali svjetionik, doznali čemu služi, vidjeli lijepe pješčane plaže, brodice i brodove u creskoj luci te udahnuli svježi miris alepskog bora. S broda privezanog u maloj lučici zakoračili smo na otok (većina učenika po prvi put). Ponijeli smo svoje stvari, kapama i naočalama zaštitili naše glave i oči i krenuli upoznati otok. Gradić bogate povijesti, raznih vladara, očarao nas je lijepo očuvanom starom jezgrom. Prošli smo kroz gradska vrata, vidjeli gradski sat, okruglu kulu te obišli vesele ali poprilično uske uličice grada. Divili smo se veselim, raznobojnim fasadama uz malu cresku lučicu punu drvenih barčica iz vrijednih ruku creskih ribara.  Neke smo vidjeli u dolasku, neke u odlasku, a neke u pripremi mreža i drugih alatki za ribolov.  Naučili smo od čega se živi na otoku. Uz to vidjeli smo poljoprivredne proizvode tipične za ljeto (o čemu smo naučili iz PID-a). Bilo je tu jagoda, trešanja, višanja, rajčica, radića, krastavaca, domaćeg ulja i sira, raznih pripravaka od lavande i inih eteričnih biljaka. Raštrkali smo se po štandovima ne bi li kupili po koji suvenir kao uspomenu na Cres. Pokupovali smo suvenire tipične za otok i krenuli prema brodu na ručak. Na vrijeme ručka podsjetilo nas je crkveno zvono s obližnje crkve. Nitko se od nas sigurno ne bi izgubio jer nas je mamio miris pečene ribe sa našeg broda. Ručali smo zajedno s turistima koji su s nama dijelili brod i dojmove. Nema ništa ljepšeg od zajedničkog ručka na brodu.

Nakon dobrog ručka, valjalo se osvježiti ukusnim sladoledom, još malo protegnuti noge i oprostiti se s ovim osunčanim otokom mediteranske klime.

Vraćajući se prema Rapcu hranili smo jata galebova, naših vjernih pratitelja. Plesali smo i pjevali uz harmoniku sve do naše polazišne luke gdje su nas s veseljem dočekali naši roditelji.

Zahvaljujemo kapetanu i osoblju broda Klinice na sigurnoj i ugodnoj vožnji, na ukusnom ručku, na divnoj svirci i pjesmi i na približavanju načina života na brodu i načinu kretanja prometnog sredstva. Želimo im još puno mirnih putovanja!

Bilo je nezaboravno i lijepo! NO STRES ON CRES!!!!

Učiteljice:  Lorena Dobrić

Nagua Giurici

Dilana Dagostin Mohorović

Marijana Blašković

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor