Škola u prirodi – Lika i Gorski kotar

Autor: Sanja Škopac, 20. 5. 2017.

Konačno je došao i taj dan! Naš izlet četvrtaša trajat će puna tri dana.

U srijedu, 03.05.2017. godine u jutarnjim satima okupili smo se na stanici u blizini naše škole. Pozdravili smo se s našim roditeljima i naša avantura je napokon započela. Krenuli smo prema Rijeci. Tu je bila naša prva stanica. Posjetili smo muzej starih računala i informatičke tehnologije koji se zove PEEK&POKE. U njemu su najviše uživali dečki, jer su tu mogli odigrati pokoju igricu.

Putovanje smo nastavili u pravcu Gorskog kotra. Prošli smo kroz Delnice i došli do Broda na Kupi. Nažalost, rafting nismo mogli doživjeti jer je Kupa nabujala, pa smo zato posjetili muzej. Nakon obilaska rijeke Kupe išli smo u Ogulin. Tu smo posjetili Zavičajni muzej koji se nalazi u Frankopanskoj kuli Starog grada Ogulina. Vodili su nas i u obilazak Ogulina, pa smo posjetili Đulin ponor, koji je nazvan po nesretnoj djevojci Đuli, za koju kažu da se zbog nesretne ljubavi bacila u ponor rijeke Dobre. Zanimljiv je bio i izvor Cesarovac uz koji se veže legenda da žene koje tu piju vodu zauvijek ostaju lijepe i mlade, a mladići koji popiju vodu s izvora, vratit će se u Ogulin i oženiti Ogulinku. Već je došla večer i mi smo se uputili u Hotel Josipdol u Josipdolu. Večera i prekrasna zabava označili su kraj našeg prvog dana putovanja.

Drugi dan, nakon doručka, nastavili smo naše putovanje i vratili se u Ogulin gdje smo posjetili Ivaninu kuću bajki, posvećenu dječjoj spisateljici Ivani Brlić Mažuranić. Slijedio je put kroz Liku i zaustavljanje u Rastokama, u prelijepom mjestu punom slapova, gdje se rijeka Slunjčica ulijeva u Koranu. Tu smo čuli nekoliko legendi o Hrvojevom slapu i slapu Vilina kosa. Slijedeća stanica bila su NP Plitvička jezera, koji se sastoji od 16 povezanih jezera a dijele se na gornja i donja jezera. Nakon što smo prošetali uz donja jezera i uživali u tim prirodnim ljepotama, brodićem smo se prevezli preko jezera Kozjak, a potom pješačili uz pola gornjih jezera. Već su došli večernji sati te smo se uputili u Gospić, u naše drugo prenoćište, Hotel Ante. Večera, ples i zabava nisu izostali ni drugu večer.

Treći dan, nakon doručka, išli smo u Smiljan, u kuću i Memorijalni centar Nikole Tesle, gdje smo vidjeli njegove izume vezane za struju. Put smo nastavili kroz Liku, do mjesta Kuterevo. Tu smo posjetili utočište za napuštene medvjediće koji su ostali bez majke. Poslije ručka započinje naš povratak prema Rijeci. Prošli smo preko prijevoja Vratnik i došli do Senja. Tu smo prošetali oko kule Nehaj a zatim smo nastavili do Rijeke gdje smo posjetili Astronomski centar koji ima zvjezdarnicu i planetarij. Mislili smo da je to kraj naše avanture, a onda je uslijedilo još jedno iznenađenje. Učiteljice su nas počastile u McDonald`su. Nakon toga nastavili smo put u pravcu Labina, gdje smo stigli oko 21h. Radosti nije bilo kraja jer smo nakon tri dana ponovo vidjeli naše roditelje, a zbog toga je pala i poneka suza radosnica.

Karla Dobrić, 4.a

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 22071