PROJEKT ISTRA U SRCU: RAŠA – MUREXIN – TRGET

Autor: Sanja Škopac, 27. 2. 2017.

Dana 23.02.2017., naš smo projekt obogatili s još jednim zanimljivim izletom tijekom kojeg smo mnogo toga vidjeli, naučili i lijepo se zabavili. Ovog smo puta posjetili Rašu, tvornicu Murexin na Mostu Raši te restoran Martin Pescador na Trgetu.

Naša prva stanica bila je Raša, najmlađi grad u Istri. Na Trgu Gustava Pulitzera dočekao nas je simpatični vodič Mladen Bajramović iz udruge „Istarski ugljenokopi Raša“ koji nas je poveo u obilazak Raše. Hodajući raškim ulicama zaustavljali smo se na mjestima na kojima se nalaze objekti koji imaju važnu i zanimljivu priču iz prošlosti grada. Raša je sagrađena po iznimnom arhitektonskom projektu koji je svečano otvoren 4.11.1937. godine. Izgradnja grada omogućena je zahvaljujući isušivanju područja uz rijeku Rašu. Raša je u prošlosti bila primjer suvremenog grada s kompletnom infrastrukturom: školom, vrtićem, bolnicom, poštom, kinom, sportskim terenima, gradskim bazenom, općinskom zgradom, policijom, hotelom s gradskom kavanom i drugim atraktivnim sadržajima. Grad je imao komforne kuće za radnike i inžinjere te vile za rukovoditelje na višim funkcijama. Imao je i kanalizacijsku i vodovodnu mrežu, gradsku toplanu, uličnu rasvjetu i asfaltirane prometnice. Slušajući našeg vodiča koji nam je svakog trenutka otkrivao nove informacije o Raši, nismo mogli vjerovati da je taj grad s vremenom toliko zapostavljen i prepušten propadanju. Raša je osamdesetih godina prošlog stoljeća imala i važan gospodarski značaj. U njoj je egzistirala tvornica tekstila i trikotaže 25. maj i tvornica alatnih strojeva Prvomajska.

Ulazak u devastiranu upravnu zgradu Prvomajske koja je bila i upravna zgrada rudnika, izazvala je u nama čudne osjećaje. S jedne strane nelagodu, a s druge znatiželju i poštovanje prema svemu što je taj prostor značio ljudima i samom gradu. Mladen nas je doveo na ulaz u deveti nivo rudnika, strpljivo odgovarajući na sva naša pitanja. Svi smo sa zanimanjem slušali priče o životu rudara, brojnim nesrećama koje su se dogodile u rudniku te uzrocima zatvaranja rudnika na ovom području.

Posebnu pozornost privukao nam je gradski olimpijski bazen sa skakaonicom za koji mnogi učenici nisu ni znali da postoji. Mladen nam je otkrio da je pumpa za vodu koja puni bazen još uvijek u funkciji.

Prolazeći kraj vrtića i osnovne škole, naš nam je vodič otkrio da su u prošlosti djevojčice i dječaci bili odvojeni jedni od drugih te su ulazili u vrtiće i škole posebnim ulazima.

Razgledavanje Raše završili smo u crkvi sv. Barbare, zaštitnice rudara. U sklopu zvonika crkve smještena je zbirka fotografija i rudarskih eksponata koju smo sa zanimanjem pogledali. Tu smo se malo i okrijepili te puni utisaka krenuli dalje.

Sljedeća stanica bila je tvornica građevinskih ljepila Murexin. Ispred tvornice su nas dočekali njihovi ljubazni djelatnici koji su nam na najljepši mogući način zaželjeli dobrodošlicu. Već na samom početku osjećali smo se kao da smo došli u posjet prijateljima. Druženje smo započeli fotografiranjem i razgovorom nakon čega smo odjenuli opremu za sigurno razgledavanje objekata. Tvornica Murexin osim građevinskih ljepila proizvodi široki asortiman proizvoda iz programa građevinske tehnike:fasadne žbuke i boje, keramiku, podne sustave, hidroizolaciju, beton, parkete i sl.

U pratnji djelatnika krenuli smo u razgledavanje tvornice koja od sirovina  koristi kameni vapnenac i vapno iz vlastite proizvodnje. Ima silose za frakciju kamena i skladišta za gotove proizvode. Simpatični i izrazito ljubazni djelatnici upoznali su nas s procesom proizvodnje, a dio proizvodnog procesa smo i vidjeli.

Za nas su organizirali i radionicu. Svi smo se okušali u farbanju fasade što je za nas bilo zanimljivo iskustvo.

Nakon razgledavanja tvornice za nas su priredili druženje uz krafne, kekse i sokove. Za učiteljice je bila spremna kavica. smiley

Zaista smo oduševljene pažnjom i toplinom koju su nam poklonili djelatnici Murexina. Imali su puno razumijevanja i strpljenja za nas. Pored svih obveza i odgovornosti  koje imaju tijekom  radnog  dana, odvojili su dio svog vremena  da nam otvore svoja vrata  te nam s entuzijazmom pokažu njihove djelatnosti i proizvode. Ovim putem zahvaljujemo se Dorijanu Rajkoviću, direktoru uprave, Lenki Vidas i Robertu Čekadi koji su organizirali i proveli aktivnosti tijekom razgledavanja te nam omogućili da upoznamo tvornicu Murexin koja ima važnu ulogu u gospodarstvu Istarske županije. Zahvaljujući njima, nešto smo novo vidjeli i naučili i pri tom se veoma ugodno osjećali.

Približavalo se vrijeme ručka pa smo se uputili na Trget, malo ribarsko mjesto u Raškom zaljevu. U ugodnom morskom ambijentu restorana Martin Pescador, vlasnika Patrika Vlačića imali smo ručak. Na jelovniku su, naravno, bile istarske delicije, njoki i fuži sa šugom i istarski krafi. Tu smo opušteno razgovarali i objavljivali dojmove o svemu što smo vidjeli i naučili. Budući da je restoran uređen u tipičnom primorskom štihu, učenici su imali prilike vidjeti primjere istarske arhitekture (kamen kao glavni građevinski materijal, ognjišće u centralnoj prostoriji, drvene grede...), staru ribarsku barku i rekvizite za ribolov koji su izloženi u prostoru, posuđe koje se koristilo u prošlosti, a još uvijek je aktuano u istarskoj kuhinji.

Proveli smo još jedan prekrasan dan upoznavajući Istru. Ovim putem zahvaljujemo se svim divnim ljudima koji su izdvojili svoje vrijeme za nas i omogućili nam ovaj prekrasan izlet koji ćemo sigurno dugo pamtiti!

Učiteljice:

Nirvana Golja