Jutro poezije – domoća beseda

Autor: Sanja Škopac, 29. 9. 2016.

Naš projekt „Istra u srcu“ započeo je na najljepši mogući način, u društvu dviju predivnih osoba i pjesnikinja, Nede Milenkovski i Rine Miletić. One su svojim pjesmama na dijalektu i pozitivnom energijom već odavno osvojile ljubitelje poezije ne samo  u Istri, već i šire, a danas su osvojile i srca naših učenika.

Ušle su u učionicu s osmijehom na licu, uputile nam nekoliko toplih riječi i to je bilo dovoljno da okupiraju našu pozornost. Pričajući anegdote iz vlastitog života i razgovarajući s nama, uvele su nas u svijet stihova. Redale su se tako pjesme i ćakule, a svaka je pjesma i ćakula bila prožeta emocijama koje su Neda i Rina prenosile na nas. Bile smo iznenađene reakcijama djece koja su u tišini i s velikim interesom slušala pjesme na dijalektu, iako možda nisu razumijela svaku riječ. Pjesnikinje su emotivnim kazivanjem svojih pjesama i interakcijom s učenicima pronašle put do njihovih srca.

Neda je započela „Jutro poezije“ čitanjem pjesme Istra, Zdenke Višković. Svaku je svoju pjesmu simpatično predstavila otkrivajući što ju je inspiriralo za stvaranje. Tako smo saznali što ju je potaklo da napiše pjesme Fjonda, Frndalica, Rabački delfini i Moje doma. Djeca su joj velika inspiracija te ih često uključuje u svoje male i velike projekte. Svaka je pjesma imala i svoju zanimljivu priču isprepletenu događajima iz svog života i osjećajima koji su je ispunjavali dok je pisala. Zajedno s djecom otkrivala je značenja pojedinih riječi kako bi im što više približila svoje stihove i emocije.

Rina nas je kroz pjesme Nemac i Rabac na store kartoline povela u svoje djetinjstvo i svoju mladost. Nakon svake pjesme, otkrivala nam je zanimljivosti iz prošlosti grada Labina i okolnih sela pričajući istinite priče iz svog života. Iz njenih šćorica smo saznali kako se nekad živjelo u Istri. Uz pjesme Brecić i Bela kompanija, otkrila nam je svoju ljubav prema životinjama koje su joj česta inspiracija za pisanje. Nasmijavala nas je, ali i poučavala svojim osebujnim načinom pripovijedanja.

Za kraj nam je Rina pročitala pjesmu Istra, a Neda Moje doma. Ljubav prema rodnom kraju i očaranost ljepotom zavičaja snažan je motiv za pisanje mnogim pjesnicima pa tako i našim simpatičnim gošćama koje su nas hipnotizirale svojom karizmom. U završnom dijelu našeg druženja, učenici su im poput pravih novinara postavljali pitanja. Najviše ih je intresiralo zašto su odlučile pisati i kada i kako pišu pjesme. Obje su se složile da pišu kako bi olakšale dušu i da jednostavno u sebi osjete trenutak kad je vrijeme za novu pjesmu. Ponekad ih potiče ljubav i glazba, ponekad tuga i bol, ali za svaku su pjesmu potrebne snažne emocije.

Veličanstvene Neda i Rina bile su uvertira u naš projekt Istra u srcu. Otvorile su nam srca s domoćon besedom i ljubavi prema rodnom kraju pa sada otvorenih srca krećemo u istraživanje našeg zavičaja.

Učiteljice trećih razreda:

Nirvana Golja

Doris Golja

Dilana Dagostin Mohorović

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 22071