Projekt „Volim Istru“ okrunjen emotivnim i svečanim završetkom

Autor: Sanja Škopac, 18. 6. 2016.

Tijekom školske godine 2015./16. nastavu prirode i društva za treće razrede začinile smo nekim novim idejama, obogatile i proširile sadržaje, no ne one pisane, već iskustvene.   Željele smo učenje učiniti efekasnijim i trajnijim, kod djece pobuditi motivaciju za učenje aktivacijom svih njihovih osjetila te ih motivirati da razviju ljubav i poštovanje prema svom užem i širem zavičaju na svim područjima. Upravo zbog toga odlučile smo se na realizaciju projekta „Volim Istru“.

U želji da učenici spoznaju čim više o kraju u kojem žive, o ljudima, običajima, kulturi, jeziku, povijesti, hrani, gospodarstvu, folkloru primijenile smo novi pristup učenju koji smo provodili kroz terensku nastavu i posjete kulturno-povijesnim znamenitostima u nekoliko istarskih gradova, kroz radionice i suradnju sa zanatlijama, gospodarstvenicima, umjetnicima te aktivnim uključivanjem roditelja i zajednice. Kod većine djece uključene u takav pristup uočeno je da je motiviranost za predmet i učenje znatno veća, stečeno znanje je mnogo bogatije, da su zadovoljniji, aktivniji i ponosni na znanje koje su stekli s lakoćom i na zabavan način. Znanje nije reproduciranje činjenica, podataka, brojki, već je znanje ono što učenici steknu doživljajem, opipom, okusom, te vlastitim iskustvom. Takvo se znanje trajno urezuje i ostaje za cijeli život. Možemo reći da je projekt „Volim Istru“ bio projekt podučavanja za život, a ne za ocjenu!

U dvosatnom druženju i prezentaciji projekta kroz sliku, pjesmu i ples, mnogobrojni gosti, roditelji i djeca mogli su uživati u putovanjima kroz mnoge krajeve Istre, i to: Poreč, Plomin, Rovinj, Pazin, Roč, Hum, Učku, OPG Princip, koje su djeca u sklopu svoje terenske  nastave posjećivala. Prisjetili smo se i na razne radionice – lončarsku, literarnu, glazbenu, te što se kuhalo i jelo kod nas. Učenici su zapjevali na tonko i debelo, zaplesali balon, recitirali pjesmice i pričali priče o Istri. Demonstrirali su nam kako se nekad pralo i peglalo, koje su se igre igrale, svirali instrumente ovog podneblja. U prigodnom programu nastupili su i gosti, pjesnikinja  Neda Milenkovski, Adriano Šćulac, supružnici Franko i Paola Kos, te glumačka skupina IstraInspirita.

Svima koji su pomogli u projektu podijeljene su zahvalnice i prigodan poklon – istarska bukaletica.

Veliko hvaaaaaala:

• Gradu Labinu
  • Komunalnom poduzeću 1. maj
  • Vodovodu Labin
  • TE Plomin, gospodinu Mirkoviću
  • Turističkoj zajednici Grada Labina
  • Valamaru Rabac
  • Mond commercu
  • Nedi Milenkovski
  • Istra Inspiritu
  • Mariji Golja
  • Paoli i Franku Kos
  • OPG-u Princip
  • Mariji i Slavku Ružić
  • Keramici AR
  • Sanji i Saši iz KUD-a „Ivan Fonović Zlatela“
  • Radio Labinu
  • Adrianu Šćulcu
  • Radio Labinu
  • Dubravku  Sabaliću
  • Igoru Derosiju
  • Restoranu Dorina
  • Alidi Blašković
  • našem ravnatelju Ediju Juričiću, te učiteljici Marijani koja nas je pratila na našim putovanjima!

Ogromno hvala roditeljima koji su nas podržali u projektu i priredili zakusku za kraj.

Nezaboravna večer puna pozitivnih emocija zauvijek će nam ostati u lijepom sjećanju.

Marina Franković, Marta Verbanac i Sanja Škopac