Projekt „Volim Istru“ – posjet Poreču

Autor: Sanja Škopac, 26. 5. 2016.

U srijedu 18. svibnja učenici i učiteljice trećih razreda matične i područne škole Rabac bili su na posljednjem u nizu izleta u sklopu projekta „Volim Istru“.

Prva destinacija bila nam je Jama Baredine. Učenici su imali priliku upoznati se s tajnovitom igrom prirode koja je nastajala tisućljećima daleko od svijetla dana. Jama Baredine prava je riznica stalaktita i stalagmita, podzemnih skulptura stvorenih strpljivim i dugovječnim radom vode te je zbog svoje posebnosti proglašena spomenikom prirode.

Divili smo se čudesnim sigastim oblicima od kojih se posebno ističu desetak metara dugačke „zavjese“, zamišljali smo različite oblike, pa su tako u dječjoj mašti nastajale raznolike životinje, kipovi, tornjevi i sl. U ugodnoj šetnji u pratnji našeg vodiča posjetili smo pet bogato ukrašenih dvorana i sišli do podzemnog jezera na dubini od 60 metara gdje smo imali zanimljiv susret s čovječjom ribicom.

Uz jamu Baredine kao prirodnu znamenitost, postavljena je izložba nazvana  Traktor story posvećena poljoprivredi kroz prikaz predmeta i strojeva usko vezanih uz povijest ovog kraja i njegovih ljudi.

Pedesetak povijesnih traktora i poljoprivrednih strojeva kod muškog djela publike izazvala je posebno oduševljenje, tako da su na trenutak dječaci trećih razreda poželjeli raditi u „kampanji“ i voziti stare traktore.

U prostoru galerije predstavljena je priča o mediteranskoj trilogiji - kruhu, maslinovom ulju i vinu, zastupljenima na ovim prostorima.

Ispunjeni ljepotama prirode krenuli smo dalje prema Poreču. Razgledali smo grad i posjetili Eufrazijevu baziliku koja predstavlja najvrjedniji spomenik kulture u Poreču sagrađen polovicom 6. stoljeća u doba biskupa Eufrazija po kome je dobila ime.

U srcu Poreča nalaze se akvarij i terarij, čarobni svijet podmorja i egzotičnih životinja, koje nismo htjeli zaobići već smo tu doživjeli  nezaboravnu avanturu. Upoznali smo mnoštvo slatkovodnih, jadranskih i tropskih riba prekrasnih boja. Vidjeli smo jastoga, murinu... kao i ribe iz drugih dijelova svijeta poput pirane, a u terariju gmazove iz raznih dijelova svijeta. Krokodil, iguana i kameleon samo su neki od njih.
Prepuni lijepih doživljaja i ispunjeni ljepotama koje krase našu Istru zaključili smo da zaista...VOLIMO ISTRU!

Hvala noni Miji koja nam je odličnim vodstvom omogućila da sve doživimo na jedan poseban način.
Zahvaljujemo se i Labin - zdravom gradu na potpori u projektu i sufinanciranju izleta.

Marta, Marina i Sanja

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor