Odluka o nabavi obveznih školskih udžbenika za šk.god.2017.-18.

Autor: Tanja Dobrić, 11. 7. 2017.

ISTARSKA ŽUPANIJA

GRAD LABIN

Gradonačelnik

KLASA: 022-05/17-01/

URBROJ: 2144/01-01-17-1

Labin, 11. srpanj 2017.

Temeljem članka 51. Statuta Grada Labina („Službene novine Grada Labina" broj 09/09- lektorirani tekst, 9/10, 8/13 i 3/16), članka 48. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“ broj 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13, 137/15 – pročišćeni tekst ) Gradonačelnik Grada Labina donosi

O D L U K U

o nabavi obveznih školskih udžbenika za školsku godinu 2017./2018. za učenike osnovnih škola s područja Grada Labina

I.

Ovom Odlukom utvrđuju se način nabave obveznih osnovnoškolskih udžbenika (bez radnih bilježnica i ostalog radnog materijala) za školsku godinu 2017./2018., te pravo na njihovo besplatno korištenje.

II.

Grad Labin je u Drugim Izmjenama i dopunama Proračuna Grada Labina za 2017. godinu za namjene iz točke 1. ove Odluke osigurao sredstva u iznosu od 150.000,00 kuna, u Razdjelu 002, Program 2001 Potpore u obrazovanje, Aktivnost A200002 – Pomoći u školovanju.

III.

Grad Labin će provesti postupke nabave obveznih osnovnoškolskih udžbenika s nakladnicima koji će naručene udžbenike neposredno isporučiti svakoj osnovnoškolskoj ustanovi.

Osnovnoškolska ustanova se obvezuju udžbenike preuzeti od nakladnika, a izvornik dokumenta o preuzimanju dostaviti Upravnom odjelu za proračun, financije i društvene djelatnosti Grada Labina.

Preuzimanjem udžbenika osnovne škole stječu njihovo vlasništvo i odgovornost za neposredno provođenje ove Odluke.

IV.

Pravo na besplatno korištenje obveznih školskih udžbenika imaju učenici sa prebivalištem na području Grada Labina, polaznici od prvog do četvrtog razreda osnovnoškolskih ustanova sa područja Grada Labina, a koje izvode redoviti program odgoja i obrazovanja.

V.

Grad Labin neće izvršiti povrat sredstava onim učenicima koji ostvaruju pravo na besplatno korištenje udžbenika sukladno odredbama ove Odluke, a koji su samostalno kupili udžbenike.

VI.

Roditelji/staratelji učenika preuzimaju udžbenike nakon što su u osnovnoškolsku ustanovu predali:

• uvjerenje o prebivalištu izdanu od Policijske uprave u svrhu ostvarivanja prava na besplatne udžbenike,
  • izjavu roditelja da dijete ima prebivalište na području Grada Labina i
  • izjavu o preuzimanju i povratu školskih udžbenika.

VII.

Pravo na korištenje udžbenika iz točke IV. ove Odluke traje do kraja školske godine 2017./2018. nakon čega su učenici, odnosno njihovi roditelji/staratelji obvezni sve zadužene udžbenike vratiti u osnovnoškolsku ustanovu neoštećene, radi korištenja u idućim školskim godinama. Povrat udžbenika mora se izvršiti do 30. lipnja 2018. godine.

Učenici, odnosno njihovi roditelji/staratelji, u slučaju namjernog uništenja ili gubitka udžbenika, odgovorni su na način da snose naknadu u iznosu od 50% cijene pojedinog udžbenika.

VIII.

U cilju provođenja programa nabave školskih udžbenika u narednim godinama, donijeti će se nova Odluka u skladu sa osiguranim sredstvima u Proračunu Grada Labina.

IX.

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Službenom novinama Grada Labina“.

GRADONAČELNIK:

Valter Glavičić

Izradila: Nataša Kos

Pročelnica: Marija Kadoić Balaško

Obrazloženje Odluke o sufinanciranju nabave obveznih školskih udžbenika za školsku godinu 2017./2018. Za učenike osnovnih škola s područja Grada Labina

Odlukom se utvrđuje pravo učenika osnovnih škola u Gradu Labinu koji imaju prebivalište na području Grada Labina na besplatnu uporabu obveznih školskih udžbenika tijekom naredne školske godine. Sve troškove nabave tih udžbenika snosi Grad Labin.

Udžbenici su vlasništvo škola i one ih daju na uporabu učenicima sve dok su u uporabnom odnosno primjerenom stanju, tako da se svake godine nabavljaju samo oni udžbenici koji za narednu školsku godinu nedostaju – ukoliko su promijenjeni, oštećeni ili je povećan broj učenika. Te potrebe utvrđuju škole i dostavljaju ih Gradu Labinu koja udžbenike nabavlja i ugovara njihovu distribuciju.

Učenici i roditelji imaju obvezu i moraju brinuti o tome da, nakon završetka školske godine, udžbenike neoštećene vrate školi kako bi ih mogle koristiti i naredne generacije. Ukoliko to ne učine, gube pravo na besplatnu uporabu udžbenika u narednim godinama školovanja. Na osnovi ove odluke pravo na besplatne udžbenike više nemaju učenici koji imaju prebivalište na području naše, a roditelji su ih upisali u škole u Gradu Labinu. Takvo pravo i nije moguće osigurati budući da na osnovi ove odluke vlasnicima udžbenika postaju škole, a ne roditelji ili grad.

Labin, lipanj 2017.g.

UPRAVNI ODJEL ZA PRORAČUN, FINANCIJE I DRUŠTVENE DJELATNOSTI

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 21993