BOŽIĆNA SVEČANOST – BOŽIĆNE DELICIJE I BOŽIĆNI OBIČAJI U ISTRI

Autor: Sanja Škopac, 16. 1. 2017.

U četvrtak, 22.12.2016. priredili smo u našoj školi božićnu svečanost u sklopu našeg projekta Istra u srcu. Božić nam polako kuca na vrata i otvara naša srca. Dolazi vrijeme kada posebnu  pažnju posvećujemo obitelji i njezinim vrijednostima. Uz okićeni bor, obitelj priprema i posebna jela koja nisu svakodnevno na jelovniku te u svečanom ozračju slave život i izražavaju zahvalnost.

Zanimalo nas je kako se u Istri obilježavao Božić u prošlosti i što se pripremalo u istarskim domovima za blagdane. I tako smo se kroz istraživanje običaja i božićnih delicija nakratko vratili u prošlost. U tome su nam najviše pomogli naši nonići i none te stariji članovi obitelji i susjedi s kojima smo razgovarali. Naravno da smo njihove priče provjerili i na internetu. smiley

Božićno vrijeme u Istri trajalo je od Svete Lucije do Sveta Tri Kralja. Kao i danas i tada su se domovi čistili i uređivalii samo što je sve bilo mnogo skromnije. U centralnoj prostoriji u kući postavio bi se pin ili smreka. Svi članovi obitelji bi ih ukrašavali ukrasima poput voća najčešće jabuka ili naranči, bombona, oraha i šišaka. Na ognjišća bi se na Badnjak (Viliju Božju) potpalio cok koji bi gorio sve do Sveta Tri Kralja. Kao i danas, posebna pažnja posvećivala se svečanom domjenku. Pripremala se istarska tjestenina poput pasutica i fuži sa slanim srdelama ili bakalarom, bijela maneštra i kupus. Od slastica najčešće su se pripremale fritule i kroštule. Kako su rekle neke none, ako je bilo namjernica pripremali su se i drugi kolači, pogotovo ako su ih djeca poželjela. Darivanje obitelji i prijatelja za Božić bio je običaj i u prošlosti, samo što su tada pokloni bili veoma skromni jer je većina ljudi bila siromašna. Zaključili smo da se danas ne bi baš oduševili darovima poput oraha, lješnjaka, voća i vina. U davna vremena to je bio luksuz. Djeca su rijetko dobivala igračke jer ih nije bilo za kupiti, ali ako je netko u obitelji bio vješt i kreativan izrađivao bi igračke od drva ili tkanine. Mame i none su plele čarape, džempere, kape i šalove i izrađivale jednostavne krpene lutke za djevojčice. U prošlosti nije bilo petardi i vatrometa, ali u nekim dijelovima Istre pucalo bi se iz pušaka kako bi se dočarala novogodišnja atmosfera. Uvijek se pjevalo i čestitalo. Ono što se nije promijenilo u božićnim običajima jest to što je obitelj i zajedništvo uvijek bilo na prvom mjestu.

Istražujući božićne običaje i delicije, prikupili smo recepte i spremili ih u nekoliko prigodnih knjižica. Uz pomoć roditelja i drugih članova obitelji pripremali smo tradicionalne istarske slastice koje se i danas nalaze na božićnom stolu. Naš kuhar Mićo također se aktivno uključio u naš projekt te nam je pomogao napraviti neke istarske kolačiće. Naravno da su se i učiteljice i učenici okušali u pripremanju božićnih delicija! smiley Sve što smo pripremili degustirali smo zajedno s roditeljima na božićnoj svečanosti koju smo upriličili u restoranu naše škole. Bilo je tu fritula, kroštula, cukarančića, orehnjača, savijača od jabuke i oraha, breskvica, božićnih domaćih keksića, pandešpanja, rolada i drugih ukusnih kolačića. Uz božićne pjesme te bogate mirise i okuse ukrasili smo školski restoran prigodnim ukrasima i vjenčićima koje smo prethodno izrađivali u nastavi likovne kulture. Bor smo ukrasili na način na koji se to radilo u prošlosti.

U vedrom i veselom raspoloženju proveli smo ugodno poslijepodne u društvu obitelji i prijatelja baš kako bi i trebalo biti za Božić.

Učiteljice

Nirvana Golja