PROJEKT ISTRA U SRCU - PAZIN

Autor: Sanja Škopac, 19. 11. 2016.

U utorak, 15.11.2016. posjetili smo Pazin s ciljem upoznavanja središta Istarske županije na terenu. Kako bi učenici shvatili ulogu i važnost određenih ustanova i kulturno-povijesnih spomenika te kako bi usvojili određene pojmove i informacije o glavnom gradu, odlučile smo ih provesti kroz Pazin u društvu neobičnih vodiča, glazbeno-scenskih umjetnika Sedine i Miroslava Cerovca. Djeca najbolje uče na terenu kroz igru i priče tako da smo angažirale ove simpatične glumce kako bi učenicima na drukčiji i zanimljiv način dočarali Pazin.

Čim smo stigli u Pazin uključili smo se u interaktivnu hodajuću predstavu na istarskom dijalektu u kojoj su glavni likovi nono i unuka. Komične scene i dijalozi među likovima u kojima interaktivno sudjeluju učenici i učiteljice bazirali su se na temi život, rad i običaji u Pazinu i okolici nekad i sad. Nono i unuka spontano su se izmjenjivali u pripovijedanju i opisivanju ovisno o lokaciji.

Nono nam je na početku otkrio razlog zašto je došao u glavni grad Istarske županije. Dobio je  zemlju u nasljedstvo i treba donijeti neke važne dokumente u Županijski sud. Poveo nas je sa sobom u društvu svoje unuke i tako započinje istraživanje grada kroz priče i legende. Saznali smo brojne zanimljivosti o važnim ustanovama, kulturno-povijesnim spomenicima, Pazinskoj jami i rijeci Pazinčici. Nono i unuka su nam osim legendi ispričali i brojne istinite priče o životu ljudi u Pazinu, osobito o ličnostima koji su svojim načinom života i rada utjecali na razvoj i kulturu grada.

Kako su živjeli ljudi na području Istre u prošlosti i što su sve koristili u svakodnevnom životu otkrili smo u Etnografskom muzeju grada Pazina. Tu smo se nakratko oprostili s nonićem i unukom jer se nono naglo razbolio zbog hladnoće koja je vladala u Pazinu. Morali su otići na Dom zdravlja. smiley

Kad smo izašli iz muzeja zapravo smo ušli u novu priču u kojoj su nas ponovo dočekali Sedina  i Miroslav u ulogama  Julesa Verna i njegove kuharice. S njima smo se vratili u 19. stoljeće i  otkrivali informacije o poznatom piscu i njegovim djelima.

Naš put u središte županije bio je veoma poučan i zanimljiv zahvaljujući simpatičnim likovima koji su nas vodili po svim važnim lokacijama, upoznali nas sa znamenitostima, pučkim običajima, pričama i legendama o gradu koji je s razlogom postao centar Istarske županije. Osim toga, osjetili smo i pravu pazinsku zimu kojoj je po temperaturi zraka od –6 stupnjeva Celzijusa izmjerenoj u jutarnjim satima, ovo bio prvi dan.

Na samom početku naše priče, privukli smo pozornost novinara Glasa Istre koji se slučajno zatekao na parkiralištu kraj Spomen doma. Zanimalo ga je kojim smo povodom došli u Pazin u to hladno jesensko jutro pa smo iskoristili priliku da mu predstavimo naš projekt. I tako su Istrijani već sljedećeg dana imali prilike čitati o nama na stranicama najvažnijih istarskih novina.

Učiteljice:

Nirvana Golja

Doris Golja

Dilana Dagostin Mohorović

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor

Ukupno: 22093