Posjet Farmi Drijade u Šumberu

Autor: Sanja Škopac, 25. 5. 2016.

U srijedu, 25. svibnja, učenici prvih razreda matične i područne škole Rabac sa svojim učiteljicama posjetili su Farmu Drijade koja se nalazi u romantičnom selu Šumber.

Dočekala nas je gospođa Hela Liverić koja je prije osam godina započela novi život na seoskom posjedu koji je naslijedila od djeda i bake. Farma je zamišljena kao mjesto na kojem se osmišljava i prakticira prirodni i prijateljski odnos sa životinjama. Posebnu pažnju posvećuje se emocijama i potrebama životinja te im se pristupa s posebnom nježnošću i brigom u maksimalno dobrim uvjetima za kvalitetan život. Način stočarstva koji razvija, gospođa Hela, nazvala je emotivnim stočarstvom.

Imali smo priliku vidjeti, upoznati  i družiti se sa mnogobrojnim stanovnicima farme.

Najbrojnije je stado od stotinjak koza, kozlića i 2 jarca. Koza  po imenu Bosna pratila nas je poput pravog vodiča cijelim putem kao da nam želi reći što se sve na farmi nalazi, upoznati nas sa svojim prijateljima životinjama i pokazati  nam ljepotu prirode koja ih okružuje.

Na farmi se nalazi nekoliko krava i dva telca - tradicionalno istarsko govedo boškarinke. Boškarinku Učku pamtit ćemo kao veliku mazu koja obožava svoju vlasnicu.

Učenicima je bila interesantna i vijetnamska svinja po imenu Anja koja je djeci dopustila da je diraju i maze. Tu se još nalaze prekrasni konji, guske, psi, mačke i koke.

Nakon ispaše koze su se vratile u štalu te smo imali priliku vidjeti mužnju koza. Sve su koze strpljivo čekale svoj red na mužnju. A kako kaže vlasnica, životinje jako vole red, tako da svakoga dana istim redoslijedom dolaze na mužnju.

Jedan od ciljeva ove ekološke farme jest proizvodnja zdravih, ekoloških proizvoda prvenstveno kozjeg sira, skute i sirutke te sporednih: jaja, povrća i ostalog.

Jutro smo proveli lijepo, zabavno i edukativno. Boravili smo na svježem zraku u društvu životinja

daleko od gradske vreve.  Zahvaljujemo se vlasnici farme, njezinim pomoćnicima i svim životinjama što su nas primili u svoje carstvo.

Učenici i učiteljice prvih razreda

"Nova mora moći ćeš otkriti tek kad stekneš dovoljno hrabrosti da iz vida izgubiš obalu."

nepoznat autor